Zasady bezpieczeństwa

Stabilne ustawienie

Upewnij się, że Twoje głośniki stoją stabilnie, niezależnie od rodzaju podłoża. W przypadku miękkiego dywanu zalecamy ustawienie kolumn na dołączonych do kompletu kolcach. Powinny one przebijać się przez dywan i dochodzić do twardej powierzchni pod spodem, dzięki czemu masa całej konstrukcji spoczywa na czterech stabilnych punktach. Zachowaj ostrożność przy montażu kolców, gdyż są one ostre i można się nimi zranić. Przy podłogach z PCV lub drewna ustaw kolce na dołączonych podkładkach, dzięki którym nie zniszczą one powierzchni podłogi.

Pole magnetyczne

Każdy przetwornik dynamiczny generuje pole magnetyczne potrzebne do wywołania ruchu membrany, jednak jego natężenie jest niskie i nieszkodliwe dla organizmu ludzkiego.

  1. Nie ustawiaj głośników w pobliżu telewizora kineskopowego, gdyż pole magnetyczne wpłynie na odwzorowanie kolorów na ekranie. Odległość głośników od tego typu telewizora powinna wynosić co najmniej 50 cm.
  2. Unikaj kładzenia na obudowie lub w pobliżu głośników taśm i kaset z nagraniami, kart płatniczych i innych nośników magnetycznych, gdyż mogą one zostać uszkodzone przez pole magnetyczne głośników.

Przesterowanie i uszkodzenie głośników

Unikaj głośnego słuchania przez długi czas. Głośniki domowe służą do przetwarzania dźwięku z jak najlepszą jakością, zatem nie powinno się ich obciążać nadmierną mocą, ani używać w nagłośnieniach profesjonalnych – warunki gwarancji nie uwzględniają nieprawidłowych zastosowań głośników. Pamiętaj, że głośniki może uszkodzić także przez nieoptymalnie dobrany wzmacniacz, który generuje zbyt duże zniekształcenia harmoniczne. Zalecamy wybór wzmacniacza jak najlepszej klasy, pasującego do Twoich głośników, albo konsultację z zaufanym dostawcą sprzętu audio.

Montaż

Zalecamy ostrożność podczas montażu poniższych elementów. Prawidłowy montaż i ustawienie głośników mają zawsze pozytywny wpływ na uzyskaną jakość dźwięku. Potrzebne będą następujące narzędzia:

  • śrubokręt (do przykręcenia cokołu do obudowy)
  • klucz 14 mm (do zamocowania nakrętek kolców)

Cokoły

Po rozpakowaniu odwróć głośniki do góry nogami, stawiając je na miękkim podłożu w celu zabezpieczenia przed porysowaniem górnego panelu obudowy. Następnie przyłóż cokół do spodu tak, by wpasować wszystkie cztery śruby w nagwintowane otwory.

Kolce

Jeśli głośniki będą stać na twardej podłodze (beton lub kafelki), zastosuj dołączone kolce. Żeby zadziałały one jako prawidłowa izolacja mechaniczna, każdy z nich musi w pełni stykać się z powierzchnią podłogi – również w przypadku ustawienia na dywanie. Kolce należy także dokręcić dołączonymi nakrętkami. Po wkręceniu wszystkich kolców odwracamy głośniki do normalnej pozycji i stawiamy w docelowym miejscu.

UWAGA: zalecamy ostrożność z kolcami, gdyż są one ostre i można się nimi zranić. Po ustawieniu głośników należy dokręcić kolce tak, by obudowa stała stabilnie i nie kiwała się w żadną stronę, a następnie dokręcić nakrętki. Dzięki minimalnej powierzchni styku kolców z podłogą drgania rezonującej obudowy będą przenosić się w dużo mniejszym stopniu. W przypadku mniej sztywnych podłóg drewnianych lub panelowych zalecamy dokupienie miękkich podkładek, które zapewnią dodatkową izolację od drgań. Akcesoria tego typu można nabyć u wyspecjalizowanych dostawców sprzętu audio.

Ustawienie głośników

Prawidłowa pozycja głośników ma związek z warunkami akustycznymi pomieszczenia. Zakładane miejsce może być mało korzystne z punktu widzenia jakości dźwięku. Jeśli masz kilka możliwości ustawienia, poniżej przedstawiamy wskazówki, dzięki którym poprawisz akustykę Twojego wnętrza i ustawisz głośniki w optymalnej pozycji.

Akustyka pomieszczenia

Warunki akustyczne przestrzeni mają kolosalny wpływ na brzmienie Twojego sprzętu audio, gdyż dźwięk dobiegający do Twoich uszu składa się z fal bezpośrednich emitowanych przez głośniki, zmieszanych z falami odbitymi. Prawidłowe zgranie fazy i głośności tych wszystkich składowych ma kluczowe znaczenie dla optymalnego efektu dźwiękowego. Mają na niego wpływ także: rozmiar i kształt pomieszczenia, materiał ścian, podłogi i sufitu, a także rodzaj wnętrza. Fale bezpośrednie docierają do Twoich uszu z głośników po linii prostej i w połączeniu ze wszystkimi falami odbitymi w pomieszczeniu składają się na całość „obrazu” dźwiękowego. W celu minimalizacji zakłóceń powodowanych przez fale odbite zalecamy ustawienie głośników jak najdalej od ścian bocznych – w przeciwnym razie silne odbicia dotrą do Twoich uszu w przeciwfazie, powodując zaburzenie lokalizacji źródeł pozornych, a także barwy dźwięku efektem tzw. grzebieniowego filtru pasmowego, działającego na niektóre częstotliwości. Bardzo duże znaczenie mają także fale stojące, będące wynikiem wielokrotnych odbić od ścian przeciwległych – efekt ten jest słyszalny przede wszystkim pod postacią wzbudzających się, rozmytych częstotliwości basowych. W zależności od ustawienia głośników pasmo basowe może być zbyt głośne i nieprecyzyjne, albo za ciche, dlatego przestawienie głośników dosłownie o kilka cm może spowodować wyraźną poprawę tego zakresu. Każde pomieszczenie jest inne, dlatego nie można udzielić uniwersalnych wskazówek – zalecamy stopniowe, małe zmiany w ustawieniach i uważne słuchanie rezultatów w docelowym miejscu. Zbyt silne odbicia mogą spowodować np. efekt pogłosu – muzyka będzie dobiegać z nieokreślonego miejsca, a bas będzie nieprecyzyjny albo prawie niesłyszalny. W takim przypadku zalecamy poprawę akustyki wnętrza domowym sposobem, stosując dywany, zasłony lub kotary oraz odpowiednio rozstawione meble, pochłaniające i rozpraszające dźwięk.

Rozstawienie

Rozstaw głośników (b) nie powinien być większy niż odległość każdego z nich od uszu słuchacza (a). Zalecamy ustawienie głośników w większej odległości od ścian bocznych (d) niż tylnej (c), pamiętając by zostawić im swobodną przestrzeń dookoła. Część niskich tonów jest emitowana z tylnej części obudowy przez port bass-reflex, odbijając się od ściany za głośnikami i biegnąc w kierunku słuchacza. Odległość tylnej ścianki obudowy do tylnej ściany (c) powinna wynosić od 10 do 50 cm. Należy przy tym bezwględnie unikać stawiania głośników w narożnikach pomieszczenia.

Najlepszą pozycję słuchacza do osiągnięcia optymalnej jakości dźwięku pokazujemy na Rys.1. Jeśli słuchanie muzyki jest dla Ciebie kluczowym hobby, takie miejsce będzie optymalne. Niewielkie odchylenia od centralnej pozycji słuchacza spowodują drobne zmiany w dźwięku, które w większości przypadków można pominąć. W zależności od akustyki pomieszczenia spróbuj także obrócić każdy z głośników o 5-10 stopni do wewnątrz, w Twoim kierunku. Wpływ tego zabiegu na brzmienie może być bardzo duży, gdyż ma on związek z pierwszymi odbiciami od ścian bocznych.

Pamiętaj także, że Twoje uszy powinny znajdować się na wysokości głośnika wysokotonowego (Rys. 2) – przetwarzane przez niego częstotliwości odpowiedzialne głównie za lokalizację pozornych źródeł dźwięku trafiają wtedy najkrótszą drogą do Twojego ucha.

Podłączanie głośników

Zanim podłączysz głośniki do wzmacniacza, wyłącz wszystkie urządzenia w swoim torze audio. Podłącz głośniki przewodami jak najlepszej jakości. Do okablowania wewnętrznego użyliśmy przewodów Phonar MSR, dlatego zalecamy zachowanie połączeń zewnętrznych o minimum takiej samej jakości. Wszystkie modele Veritas NEXT dysponują bardzo porządnymi złączami (Rys. 3), pozwalającymi na wykorzystanie przewodów głośnikowych o dużym przekroju. Należy także pamiętać o prawidłowej biegunowości połączenia.

Najprościej podłączyć biegun „+” wzmacniacza z terminalem głośnikowym za pomocą odpowiednio oznaczonego przewodu. Kable w prawym i lewym kanale powinny być tej samej lub zbliżonej długości. Inżynierowie Phonara zalecają wykorzystanie dobrej jakości wtyków typu „banan”, zapewniających pewne połączenie i prawidłową transmisję sygnału. Jeśli nie dysponujesz takimi wtykami, możesz podłączyć obrane i wzmocnione skręceniem końcówki przewodów wprost do zacisków, zaciskając końcówki w otworach.

Połączenie pojedyncze (standardowe)

Podłącz głośniki do dolnych zacisków, pozostawiając płaskie zwory pomiędzy nimi (Rys. 3), dzięki którym sygnał dociera do wszystkich przetworników w konstrukcji.

Bi-Wiring

Zwrotnice w naszych konstrukcjach są podzielone na sekcje: wysoko- / średnio-nisko- i niskotonowe. Podłączenie dwoma osobnymi przewodami rozdziela punkt masy i eliminuje powstające tam interferencje. W takim przypadku wystarczy wyciągnąć zwory spomiędzy zacisków i podłączyć je za pomocą dwóch par przewodów ze wzmacniacza. (Rys. 4)

Bi-Amping

Sekcje głośnikowe są podłączone dwiema parami przewodów, podobnie jak w połączeniu Bi-Wiring, z tym że każda z nich jest napędzana z osobnego wzmacniacza. Połączenie takie zapewnia najlepszą możliwą jakość dźwięku, jednakże pamiętaj, że w większości przypadków bardzo dobry wzmacniacz stereo podłączony w trybie Bi-Wiringu da lepsze rezultaty brzmieniowe niż dwa wzmacniacze gorszej klasy w Bi-Ampingu.

Nasze konstrukcje dają możliwość regulacji głośności tweetera za pomocą małej zworki w górnej części zacisków. Ludzki słuch jest bardzo czuły w zakresie wysokich tonów – jeśli są one zbyt głośne lub za ostre, odbieramy dźwięk jako nieprzyjemny. Dzięki regulacji możesz ustawić głośność tweetera pasującą do akustyki pomieszczenia i Twojego słuchu.

Pozycja nr 1 (zworka usunięta) odpowiada wyrównanej charakterystyce. Pozycja 2 i 3 pogłaśnia tweeter odpowiednio o 1 i 2 dB.

Przed pierwszym słuchaniem

Sprawdź wszystkie połączenia pomiędzy głośnikami, wzmacniaczem i pozostałym sprzętem audio. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przeczytaj jeszcze raz instrukcję obsługi lub skontaktuj się z Twoim dostawcą głośników Phonar. Ustaw głośność wzmacniacza na niskim poziomie. Włącz materiał muzyczny i w powoli zwiększ głośność, dostosowując ją do swoich wymagań.

Wygrzewanie

Twoje nowe głośniki osiągną optymalne parametry po ok. 48 godzinach pracy. Dopiero po tym czasie zapewnią prawidłowe brzmienie, pozwalając na dalsze dopracowywanie jakości dźwięku akcesoriami i ustawieniem w pomieszczeniu. Najlepsze rezultaty da sygnał szumu różowego – wygrzewanie przebiegnie wtedy równomiernie dla całego pasma przetwarzanego przez głośniki. Podobny efekt można osiągnąć, wykorzystując szum radiowego tunera nie nastrojonego na żadną stację. Standardowa muzyka o pełnopasmowym charakterze również nadaje się wyśmienicie, jednak proces ten może potrwać dłużej.

Twój tor audio składa się z kilku urządzeń, a jego najsłabsze ogniwo jest zazwyczaj odpowiedzialne za jakość dźwięku docierającego do Twoich uszu. Zwróć uwagę na jak najlepsze dopasowanie urządzeń do siebie i do Twoich nowych głośników. W razie wątpliwości nie wahaj się zapytać zaufanego dostawcy sprzętu. Pamiętaj także, że Twoje Phonary zagrają lepiej bez maskownic, które służą tylko do ochrony głośników przed uszkodzeniem mechanicznym.

Czyszczenie i konserwacja

Zalecamy przestrzegać następujących wskazówek, dzięki którym walory dźwiękowe i wizualne Twoich głośników pozostaną niezmienne przez długi czas:

Czyszczenie

Pory na powierzchni forniru mają zamkniętą strukturę. Do czyszczenia elementów drewnianych i pokrytego aksamitnym lakierem panelu frontowego nie wolno używać żadnych płynów, detergentów i środków chemicznych. Czyścić tylko suchą i miękką szmatką.

Czynności dodatkowe

Po okresie 3-5 tygodni od podłączeniu głośników sprawdzić wszystkie śruby na przednim panelu i w przypadków zaobserwowania drobnego luzu zlikwidować go przez staranne dokręcenie. Tę samą czynność powtórzyć dla zacisków głośnikowych.